Bilecik ili Gölpazarı ilçesi Kümbet Köyü Sitemize Hoş Geldiniz.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bilecik ili Gölpazarı ilçesi Kümbet Köyü Sitemize Hoş Geldiniz.

Bilecik İli Gölpazarı İlçesi Kümbet Köyü forum sitesi

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Manav'ın Anlamı Nedir?

+7
nurhan kalkan
sabankalkan
Özlem Yalçınkaya
.
ömer kalkan
yalcinkaya eSRa
çiğdemyalçinkaya
11 posters
YazarMesaj
çiğdemyalçinkaya
YüzBaşı
YüzBaşı
çiğdemyalçinkaya

Kova Mesaj Sayısı : 212
hizmet gücü : 236
Teşekkür Edenler : 0
Doğum tarihi : 16/02/88

Manav'ın Anlamı Nedir? Empty
MesajKonu: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimePaz Haz. 21 2009, 03:40

Manav kelimesinin başlıca 3 anlamı vardır.Bunlar;

1.Meyve sebze satılan yer anlamı vardır.

2.Yerli anlamında kullanılmaktadır.Özellikle Köyümüzde kullanılmaktadır.Muhacirlerle yerli halkı ayırmak için kulanılmaktadır.

3.Bulgaristan ve Romanya'dan göç edip ülkemize yerleşenlere denir.(TDK YAYINLARI BÜYÜK SÖZLÜK)

NOT:3.maddeyi nasıl yorumlayabiliriz arkadaşlar???????????
yalcinkaya eSRa
YüzBaşı
YüzBaşı
yalcinkaya eSRa

Terazi Mesaj Sayısı : 56
hizmet gücü : 64
Teşekkür Edenler : 4
Doğum tarihi : 13/10/89

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimePtsi Haz. 22 2009, 03:36

Bulgar ya da Roman olduğumuzu sanmıyorum açıklaması başka türlüdür bunun çünkü manav sadece Bilecik'te kullanılan bir tabir değildir . E her manavda Bulgar Roman değil nası mantık Surprised
ömer kalkan
Gençlik Kolları Başkanı (CEO)
ömer kalkan

Yay Mesaj Sayısı : 423
hizmet gücü : 621
Teşekkür Edenler : 41
Doğum tarihi : 21/12/67
Lakap : ALPEREN

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimePtsi Haz. 22 2009, 04:08

evet kardeşim mantığın yerinde 2.madde daha mantıklı yani yerli ile muhaciri ayırmak için... fakat bir şeyi unutmayalım .... 7 atlı gelip bizim köyümüzü kurmuşlar... demekki bir göç olayı var... fakat şahsen ben yörük olduğumuz kanısındayım.... tahmin ediyorum ahmet hoca da aynı şeyi söylüyordu... biraz da bunu yorumlayın genç mücahit ve mücahideler....
çiğdemyalçinkaya
YüzBaşı
YüzBaşı
çiğdemyalçinkaya

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimePtsi Haz. 22 2009, 04:25

Henüz babmla konusamadım ama bence de yörük ya da Türkmenistan'dan falan geldiğimizi düşünüyorum.Çünkü Veli dedemin cekik gözleri de sanki buna kanıt gibi.......
.
YüzBaşı
YüzBaşı

Oğlak Mesaj Sayısı : 385
hizmet gücü : 757
Teşekkür Edenler : 9
Doğum tarihi : 01/01/20

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimePtsi Haz. 22 2009, 18:19

2. madde daha mantıklı
çiğdemyalçinkaya
YüzBaşı
YüzBaşı
çiğdemyalçinkaya

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimePtsi Haz. 22 2009, 18:35

Tdk tam tersini soyluyor.....Valla kafam karısık nerden geldim ben yaaa Shocked confused farao
yalcinkaya eSRa
YüzBaşı
YüzBaşı
yalcinkaya eSRa

Terazi Mesaj Sayısı : 56
hizmet gücü : 64
Teşekkür Edenler : 4
Doğum tarihi : 13/10/89

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeÇarş. Haz. 24 2009, 02:11

nerden geldin bilmiyorumda gideceğin yer belli Very Happy
.
YüzBaşı
YüzBaşı

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeÇarş. Haz. 24 2009, 18:42

ewt Very Happy
çiğdemyalçinkaya
YüzBaşı
YüzBaşı
çiğdemyalçinkaya

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeÇarş. Haz. 24 2009, 19:23

NEREYMİŞ Mezarlık mı ben daha çok gencim 15'imden gün aldım geek flower
Özlem Yalçınkaya
ModeRaTöR
ModeRaTöR
Özlem Yalçınkaya

Akrep Mesaj Sayısı : 202
hizmet gücü : 281
Teşekkür Edenler : 16
Doğum tarihi : 19/11/94
Lakap : Veliköselerden

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeÇarş. Haz. 24 2009, 20:29

biz balkanlardan mı geliyoruz vay anasını Very Happy
çiğdemyalçinkaya
YüzBaşı
YüzBaşı
çiğdemyalçinkaya

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeÇarş. Haz. 24 2009, 20:38

Evet ben de Almanım zatiii sunny
sabankalkan
YüzBaşı
YüzBaşı
sabankalkan

Boğa Mesaj Sayısı : 245
hizmet gücü : 268
Teşekkür Edenler : 6
Doğum tarihi : 07/05/84

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimePerş. Haz. 25 2009, 05:43

benim dedem yugosalavyadan gocmen ama bimim kumbet karısık bence siz manavsınız bıldıgımzıSmile
ömer kalkan
ömer kalkan

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimePerş. Haz. 25 2009, 14:26

yeğenim o ne demek benim dedem göçmen.....kişilerin asıl soyları babadan geçer....babanda onun atalarıda kümbetli....soy ağacına bakmadınmı....ha annenden dolayı göçmenlik var...fakat sen kümbetli ve sarlar sülalesindensin....anne tarafından dolayı göçmenlik var....fakat bu senin kalkan olmanı değiştirmez....en azından biz böyle görüyoruz....aman dikkat.....
.
YüzBaşı
YüzBaşı

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimePerş. Haz. 25 2009, 18:19

ewt ömer abi doğru sölüoo sen kümbetlisinnn Mad
çiğdemyalçinkaya
YüzBaşı
YüzBaşı
çiğdemyalçinkaya

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimePerş. Haz. 25 2009, 18:34

O kendini Yugoslav hissediyor galiba..saygı duymak lazım ne diyelim ne mutlu Türküm diyene lol!
sabankalkan
YüzBaşı
YüzBaşı
sabankalkan

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeCuma Haz. 26 2009, 05:50

hyr ben zaten sarılar cıngenlerindenim omer abi maksat gırgır olsun Smile
.
YüzBaşı
YüzBaşı

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeCuma Haz. 26 2009, 17:19

hmm o zmn tmm Very Happy
çiğdemyalçinkaya
YüzBaşı
YüzBaşı
çiğdemyalçinkaya

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeCuma Haz. 26 2009, 18:19

hımm anladım ben seniii...Bizim kümbeti bigün çözcem ama bakalım...
sabankalkan
YüzBaşı
YüzBaşı
sabankalkan

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeC.tesi Haz. 27 2009, 05:36

analdıgın icin soal Smile
ömer kalkan
ömer kalkan

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimePtsi Haz. 29 2009, 14:46

şimdi oldu yeğenim....hadi kolay gelsin....aksini düşünmezdim zaten...bi de benim yerime iç ...çarşıya inersen...
nurhan kalkan
YüzBaşı
YüzBaşı
nurhan kalkan

Ikizler Mesaj Sayısı : 154
hizmet gücü : 175
Teşekkür Edenler : 10
Doğum tarihi : 04/06/72
Lakap : sarılar

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeÇarş. Tem. 01 2009, 02:54

şaban sarılar çingenindenim nedemek biz çingenemiyiz yani şimdi hııııı Smile
sabankalkan
YüzBaşı
YüzBaşı
sabankalkan

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeÇarş. Tem. 01 2009, 06:13

abla lakabımız ole ya Smile
.
YüzBaşı
YüzBaşı

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeÇarş. Tem. 01 2009, 17:06

çingene mi Very Happy
sabankalkan
YüzBaşı
YüzBaşı
sabankalkan

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeCuma Tem. 03 2009, 06:45

yok sadece lakap cingene benziyommu Smile
ömer kalkan
ömer kalkan

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeCuma Tem. 03 2009, 14:23

kardeşler çingenenin hikayesi şöyle....genç jenarsyon "sarlar çingeneleri"nin ....eskiden bizler çok kalabalıkmışız...dolayısıyla kadınlar çocuklar vs için aile içinde problemelr çıkarmış....aile içinde dargınlıklar olurmuş...köydede kavgalar eksik olmazmış...böyle bir dargınlık zamanında bir kavga çıkmış.....nasılsa bunlar birbiriyle dargın bunları şimdi hallederiz demişler....tabiiki sarlar kavga zamanında küskünlükleri unutmuşlar..maa sülale hep beraber kadın kız çoluk çocuk demeden hep beraber kavgaya iştirak etmişler....eveeeeet....gençler bizim sülalenin en büyük özelliği düğün de cenazede bayramda kavgada dargınlık gütmezler.....hep beraber iştirak ederler...bunun örneği çok...onun için böyle bir lakap almışlar...yoksa gerçekten çingenelik falan yok...ama yiğit lakabıyla anılır....kalkan lar sarlar çingeneleridir...benim küçük kızım bile ben sarlar çingenesiyim der....aydınlatabildiysem ne mutlu bana....
.
YüzBaşı
YüzBaşı

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeCuma Tem. 03 2009, 16:34

hee şimdi anladım Very Happy
nurhan kalkan
YüzBaşı
YüzBaşı
nurhan kalkan

Ikizler Mesaj Sayısı : 154
hizmet gücü : 175
Teşekkür Edenler : 10
Doğum tarihi : 04/06/72
Lakap : sarılar

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeC.tesi Tem. 04 2009, 01:13

tşkl ömer kalbime iniyodu dedim gerçekten çingenemiyiz yoksa Very Happy
çiğdemyalçinkaya
YüzBaşı
YüzBaşı
çiğdemyalçinkaya

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeC.tesi Tem. 04 2009, 01:16

hımmm saol valla bu konuyu merak etmiştim..
ufuKiraz
YüzBaşı
YüzBaşı
ufuKiraz

Akrep Mesaj Sayısı : 170
hizmet gücü : 214
Teşekkür Edenler : 2
Doğum tarihi : 17/11/88

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeC.tesi Tem. 04 2009, 04:31

kimin ne oldugu önemlimi ya hepimiz insanız Very Happy Smile
sabankalkan
YüzBaşı
YüzBaşı
sabankalkan

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeC.tesi Tem. 04 2009, 06:43

saol aydınlattıgın için omer abi
ömer kalkan
ömer kalkan

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeC.tesi Tem. 04 2009, 16:47

bir şey değil amca kızı ve amcaoğlu////devam...
.
YüzBaşı
YüzBaşı

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimePerş. Tem. 09 2009, 00:14

ufuk kiraz'a katılıorum hepimiz insanız kimin ne olduğu farketmez
sabankalkan
YüzBaşı
YüzBaşı
sabankalkan

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeC.tesi Tem. 11 2009, 22:24

dogru
ergunkaranlik
Teğmen
Teğmen
ergunkaranlik

Boğa Mesaj Sayısı : 13
hizmet gücü : 23
Doğum tarihi : 25/04/69

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeSalı Mart 02 2010, 20:51

Manav Türkleri
Özellikle Batı Anadolu'da yoğunlaşan Türk soylu halk. Anadolu'ya göç ederek gelen Türklerden bazıları yerleşik hayata geçerek tarım faaliyetlerinde bulunmaya başlamışlardır. Buna bağlı olarak manavlık ; “Yerleşik Türkmen Topluluğu”, “Türkçe dışında dil bilmeyen”, “Hareketli nüfusa karşın yerini değiştirmeyen, devamlı olarak orada oturan”, “Batı Anadolu’ya dışarıdan gelen (göçmen/muhacir) ve göçebelikten yerleşmiş (Yörük) nüfus dışında eskiden yerleşmiş köylüler” olarak tanımlanmaktadır.

Manav Sözcüğü
Manav kelimesi, öz-Türkçe bir sözcüktür. Manav deyimine "Orhun kitabelerinde de rastlanmaktadır. Bey anlamına gelmektedir. Manav sözcüğünün; Türkistan’daki Kazak-Kırgız ve Sibirya’daki Yakut (Saha) Trükleri’nde kullanılan, koruyucu soylu kişi ve boy beyi anlamına gelen “Manap” ve “Manag”dan geldiği sanılmaktadır.
Eski Türkçede “v” sesinin olmamasından dolayı, “Manap” sözcüğündeki “p” ve “Manag” sözcüğündeki “g” sesinin yumuşayarak “Manav” sözcüğünün ortaya çıktığı düşünülmektedir. (Örneğin; berim=verim, takuk=tavuk, kagun=kavun vb gibi.) “Manap”ın; Çağatay Türkçesi’nde “asilzade, asalet, beyzadelik”, Kırgız Türkçesi’nde “feodal kabilelik üst tabakasının mümessili” veya “Kırgız Lideri”, Kazak Türkçesi’nde “ağa, bey” ile “Manag”ın; Yakut (Saha) Türkçesi’nde “koruyucu, güdücü, bakıcı” anlamlarını taşıması ve de Türkistan’ın kuzey bozkırlarında yaşayan Kırgız ve Kazakların boy ve oymakbaşlarına “Manap” demeleri ile 1860’larda Kırgızlardan Bugu (Geyik) kabilesi ve Sari Bağış boylarının başlarında Manapların yer alması olguları da, “Manavlar=Yerli Türk/Türkmen” görüşünü desteklemektedir. Kırgızistan'daki Manas destanında yer alan ve soylu beylere verilen Manap ifadesi Manavların Manas destanıyla ilgili olduklarını da gösterir.
Bazı köylerde yapılan araştırmalarda, Balkanlar’dan Anadolu'ya geçen ve Bizanslılar tarafından Batı Anadolu'ya tampon maksatlı yerleştirilen Kuman-Kıpçak-Peçenek Türklerinin Oğuz Türkleriyle kaynaşmasıyla ortaya çıkan Türk grubu olduğu görüşünü benimseyen Türkologlar da mevcuttur.

Manavların Özellikleri
Türkologlara göre, Manavların, Türk soylu olduğunu gösteren en önemli delil, Mongolid karakteristikleridir; Manavlarda gözlerdeki çekiklik ve yuvarlak yüz hatları hemen fark edilebilir. Son derece uysal, mülâyim ve başkası tarafından söylenenlere fazla karşı çıkmayarak yani tartışmayarak geleneksel yaşamlarını sürdüren Manavlar kendi ifadeleri ile “yedi kez düşünmeden adım atmayan” (yavaş davranan) bir yapıya sahiptirler. Bu uyumlu ve uysal yapıları, başkalarına “sen bilirsin” ya da “siz bilirsiniz” ifadesinin sık kullanılmasında da kendini göstermektedir. Manav Türkleri, uzun yıllar Rum köyleri ile komşuluk yapmışlar ve uyumlu kişilikleriyle onlarla iyi geçinmeyi başarabilmişlerdir. Ancak kız alıp verme konusunda son derece tutucu davranıp Rumlarla kaynaşmamış ve kendi geleneklerini koruyabilmişlerdir. Tüm manav köyleri dini açıdan "Sünni-Hanefi"dir.

Manavların Yaşadığı Yerler
Kendilerini Manav olarak ifade eden Türkler ağırlıklı olarak Batı Anadolu'da ve Marmara bölgesinde yaşamaktadır.
Manavların ve manav köylerinin bulunduğu iller şöyledir:
Sakarya, Düzce, Eskişehir, Bilecik, Bursa, Kocaeli, Balıkesir, Çanakkale, İstanbul (Şile, Ağva, Ömerli), Tekirdağ, Manisa, İzmir, Antalya, Konya, Afyon, Uşak, Kütahya, Bolu, Ankara-Nallıhan, Zonguldak, Kastamonu, Mersin, Isparta, Yalova, Diyarbakır (Çermik, Çüngüş
ömer kalkan
ömer kalkan

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeSalı Mart 02 2010, 22:28

DAYIMOĞLU...NE GÜZEL BİR PAYLAŞIM...GERÇEKTEN AMA GERÇEKTEN SAĞOL...MEARKIMI YENDİM SAYENDE....ÇOK İYİ BULMUŞSUN....SELAMLAR...
Selahattin Tarçın
YüzBaşı
YüzBaşı
Selahattin Tarçın

Oğlak Mesaj Sayısı : 67
hizmet gücü : 120
Doğum tarihi : 10/01/66
Lakap : Dırçınlar

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeÇarş. Mart 03 2010, 04:36

güzel paylaşım bravo
ergunkaranlik
Teğmen
Teğmen
ergunkaranlik

Boğa Mesaj Sayısı : 13
hizmet gücü : 23
Doğum tarihi : 25/04/69

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeC.tesi Mart 06 2010, 15:28

benim merakımıda bu yazıyla yenmiştim paylaşmak istedim..
Admin
RaMaZaNDoGrU
RaMaZaNDoGrU
Admin

Ikizler Mesaj Sayısı : 399
hizmet gücü : 754
Teşekkür Edenler : 15
Doğum tarihi : 23/05/85

MesajKonu: Geri: Manav'ın Anlamı Nedir?   Manav'ın Anlamı Nedir? Icon_minitimeÇarş. Mart 10 2010, 14:10

ergün abi saolasın güzel paylaşım
http://kumbet.co.cc

Manav'ın Anlamı Nedir?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» dünyanın önündeki en büyük felaket nedir?